Welcome to our Mining equipment manufacturing base, Contact Us


Due to Tar and Chip being basically asphalt and gravel we can compare prices to asphalt's prices. With this paving option, a homeowner can expect to pay $2 – $5 per square foot. A full-on project, on the other hand, can be less. Homeowners can expect to pay anywhere between $650 – $3,000 for a Tar and Chip paving project.


Gravel Driveways. The primary advantage of a gravel driveway is its lower cost. You will not only pay less for gravel than for asphalt, but you can spread it, yourself. You don't need special equipment, and if you plan to use your driveway for only a brief period of …


Gravel vs asphalt driveway? My old concrete driveway is crumbling. I have some quotes for asphalt, and they're a bit more than what I'd want to pay. ... Total time was maybe 4 working days, and total cost was just under $1000, but total storage space I gained was massive. Now I just have to finish the door trim and molding, but that takes my ...


All in all, choosing a gravel vs. concrete driveway shouldn't be too hard of a choice once you know the facts. If you value the environment, your family, and the health of your home, it should be obvious to you what the better option is. option for the base layer of a gravel driveway is item #4.


Cost. When it comes to your new driveway's cost, gravel, or crushed stone, may be the more affordable option. A typical gravel driveway could cost just $1,200 to $1,500. Asphalt's more expensive than gravel, but the final cost depends …


Asphalt Millings Vs Gravel Which Is The Right Choice For. Repair Potholes In Old Bitumen Asphalt And Unsealed. Is A Gravel Or Asphalt Driveway Better Gravel Vs Asphalt


1. Cost. Asphalt millings are often considered recycled asphalt pavement - essentially, they're former asphalt projects being crushed into gravel. Because no new materials are used in creation or needed to be transported, cost is severely diminished. 2. Sustainability


Asphalt Millings Cost. Asphalt milling prices vary according to the screening quality of the grindings, their location, and the amount purchased. Prices increase for finely powdered asphalt, which creates a smoother surface on the pavement. Without installation, recycled asphalt millings cost between $10 and $20 per ton or $12 to $32 per yard.


Differences Between Tar and Chip Driveways vs Asphalt Driveways. If you're building a new home and need a new driveway, or you have an existing gravel road and driveway, you may be interested in a low-maintenance Tar and Chip Paving solution rather than a traditional asphalt driveway.


Concrete vs. Asphalt Roads. Both are popular, but 93 percent of roads are asphalt. In general, the lowered cost and ease of repair make it the preferred option. Looking for a Professional Driveway Installer? Find a Pro FAQs Which is cheaper: asphalt vs. concrete vs. gravel? The cost of a gravel driveway is the cheapest at $1,500.



The average cost to put in a gravel driveway is between $1,500 and $6,000, or about $2 to $5 per square foot for materials and installation. The biggest factor that plays into how much money a new driveway will cost — other than size — is what material you plan on using.


Flexible in extreme climate conditions. Asphalt driveways typically cost $2 - $5 per sq foot to install - more than gravel, but much less than many other options. Long lifespan. With proper maintenance, an asphalt driveway will last anywhere from 12 – 35 years depending on …


Asphalt. Cost: $2 to $5 a square foot. Life span: 12 to 20 years. Pros: When properly installed, an asphalt driveway "will feel and act much like concrete, but is much cheaper," Bean says. Also, because asphalt is a petroleum product, similar to …


Asphalt, like gravel, is a cost-effective driveway surface option, although the price can change because the material is an oil-based product. An asphalt driveway that is properly paved will perform like a concrete surface but at a reduced cost.


Asphalt maintenances like crack filling, pothole patching, sealcoating, and line striping are necessary on a regular basis. While an asphalt driveway may require more maintenance than a gravel driveway, these maintenance practices are extremely cost effective and go a long way in preserving your asphalt.


Compare Asphalt vs Concrete Driveway Costs Asphalt Driveway Overview. Asphalt is one of the most common materials for driveways. Also referred to as blacktop for its coloring, asphalt is made using a combination of stones and sand, bound together with materials left over from the production of fuels like gasoline, diesel and kerosene.


Concrete costs a lot more than asphalt. As a rough rule of thumb, a concrete driveway costs around 45 to 50 percent more than an asphalt driveway. According to …


Re: Driveway - Gravel vs Coarse Asphalt. A coarse layer actually works better than a finish.Finish is more for cosmetics.There is better traction on a coarse layer. Reply With Quote. 05-01-2005, 11:15 PM #3.


Pros: Gravel is a great option for the budget-conscious, especially people with longer driveways, Bean says. Another selling point: "Gravel compacts …


The life expectancy of gravel vs. asphalt driveway has a big gap; without a doubt, gravel driveway lasts longer. Conclusion. Gravel driveways are a low-cost option, whereas asphalt driveways offer a strong, flat surface that is easy to shovel …


Concrete driveways generally cost around 45 percent more to install in comparison to asphalt driveways. As a result, asphalt has a higher number of buyers in most areas. However, it is important to consider the toughness and longevity of both materials, as poor resistance to the elements and the need for frequent repairs can make any driveway ...


An asphalt driveway is considerably less expensive than a concrete one. As a matter of fact, installing a concrete driveway will cost the homeowner at least 45 percent more. The average asphalt driveway will cost from $2 to $6 per square foot. For example, laying a 600-square-foot driveway will cost approximately $283 in materials.


Gravel. What if you have a really large driveway to cover? For example, a long winding driveway up to a stately rural home. An even more affordable option is gravel. Gravel typically cost between $0.75 and $3 per square foot. The trouble with gravel is it requires a significant amount of maintenance to keep it looking nice.


Costs. Crushed asphalt is more costly, while gravel is less costly. The average cost of recycled asphalt is approximately $7-$60 per ton, but this depends on the mixture's quantity of recycled asphalt on the pavement. The installation cost is between $2-$5 per square centimeter.


The average cost of installing a gravel driveway is about two to five dollars per square foot if one seeks to employ contractors. Gravel and asphalt driveways, made of recycled asphalt, are green choices for your country home driveway. In general, gravel driveways are more affordable than asphalt. Asphalt vs gravel driveway cost.


Asphalt will need to be patched to fill a hole, or if the damage is bad enough, it might need to be stripped and repaved, at a significant cost. Gravel driveways require little to no maintenance. After all, it …


Before sticking to gravel for its low cost, talk to your local paving contractor about asphalt and how much your project would cost. Long-Lasting – With proper maintenance, asphalt driveways can last multiple decades. How long your asphalt driveway lasts depends on your local climate, but you should expect 10 to 20 years.


The cost of an asphalt driveway is typically cheaper than concrete, costing $2.00 – $4.00 per square foot. Asphalt prices tend to fluctuate with fluctuations in crude oil prices. In contrast, a concrete driveway costs between $4.00 – $6.00 per square foot for a standard installation.


Asphalt driveway resurfacing costs $1 to $3 per square foot, while installing a new driveway costs $3 to $7 per square foot. The average cost to resurface a 2-car driveway is $400 to $1,800, depending on the size. Resurfacing a 12'x100' private asphalt road costs $1,200 to $3,600.


Cost of paving materials (asphalt, concrete, paver stone) Type of paving material. Average price per square foot. Asphalt. starting at $3 per square foot, can go up to $10. Concrete. between $7 and $15 per square foot. Paver stone. between $12 and $20, depending on …